Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CUM E POSIBIL ASA CEVA ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CUM E POSIBIL ASA CEVA ?

"Curtea de Casatie italiana a decis ca o mama de etnie roma care cerseste pe strada cu propriul copil nu poate fi condamnata pentru exploatare de minori, pentru ca "un asemenea comportament face parte din traditia culturala" a romilor."

[ link extern ]

"Justitia nu poate "penaliza comportamente care intra in traditia culturala a unui popor."

Nici nu stiu ce sa mai comentez in legatura cu subiectul acesta; mi se pare incredibil ce s-a intamplat.

Sunt in stare de soc.
Din moment ce presa si opinia publica din Italia sunt in stare de soc, e lesne de inteles ca motivarea curtii a fost aceasta.
Mde...
pentru mine nu-i chiar asa de lesne de priceput...:(

In vreo cativa ani de studii de drept si alti cativa ani de practicare am ajuns la concluzia ca nu e bine sa ma bazez pe motivari pe care le aflu la doua sau a treia mana.. mai ales cand una din maini e presa!
Asa, ca as prefera sa citesc hotararea (chiar si prescurtata).. decat oglinda ei din presa! Pentru ca nici in Italia presa nu-i mai buna decat cea de pe mioriticele meleaguri (da... stiu, si in Romania exista diferente intre ziare.. si ziaristi.. si la fel e si in Italia...)

Intrebarea mea era adresata domnului Lascoschi care spune: "cand am cititi acea hotarare.. motivarea.. etc", si lui trope_doi, care pare a stii destul de multe despre caz...
ContSters56778, utilizator
Hotararea pe care am citit-o de doua ori era cea chiar de la CEDO, motivarea CEDO.
NU din presa am citit motivarea hotararii CEDO.
Eram enervat si de aceea a trebuit sa o citesc de doua ori.In general, observ din prima daca e vorba de o incalcare sau nu a drepturilor si libertatilor fundamentale ( in viziunea mea evident).
Motivul pentru care nu am putut sa inteleg din prima a fost probabil tocmai...lipsa mea de impartialitate ( se poate intampla oricui, nu numai instantelor) pe acest aspect.:secret:

avocat Claudiu Lascoschi