avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

Poate o angajata a societati cu o vechime de 5 luni in munca sa beneficieze de concediu pre si post natal.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:41, 8 Aprilie 2012
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.

Prin urmare, veti putea beneficia de concediu de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la concediu de maternitate mikitud mikitud Buna ziua, O salariata angajata la 1 decembrie 2010 m-a anuntat la 5 nov.2011 ca este insarcinata in 4 luni, are dreptul la concediu prenatal sau postnatal? (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ana-maria iacob ana-maria iacob Buna seara.Am si eu unele nelamuriri cu privire la concediul de dinaintea nasterii si dupa nastere. Sunt insarcinata in 7 luni si lucrez cu carte de munca tot ... (vezi toată discuția)
Somaj raluca-cuha raluca-cuha Am avut contract individual de munca la o societate 7 luni, dupa care am beneficiat de 2 luni de concediu prenatal si 2 luni de concediu post natal, dupa care ... (vezi toată discuția)