Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFS contra CO ori somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFS contra CO ori somaj tehnic

Pentru doua saptamani in care angajatorul are dificultati cu platile, in loc de a-l trimite pe angajat in somaj tehnic angajatorul il obliga pe angajat sa-si faca cerere pentru concediu fara plata , desi angajatul ar prefera sa-si ia in perioada respectiva concediu de odihna.
Ce incalca angajatorul si cum se poate apara un angajat intr-o astfel de situatie ?
Multumesc.
CFP se acorda numai pe baza unei cereri a salariatului .... art.54 C.mun. prevede ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.