avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensionare anticipata sau anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensionare anticipata sau anticipata partiala

buna ziua! as dori sa aflu, in numele mamei mele, raspunsul la o intrebare. e nascuta pe 17.05.1958. are 38 ani in campul muncii vechime cotizata din care 20 ani in grupa a II.a. cand ar putea iesi la pensie anticipata sau pensie anticipata partial? va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:49, 11 Aprilie 2012
pensie pentru limita de varsta si activitate in conditii normale de munca, iunie 2019.
Pensie anticipata cu iunie 2014.
Pensie limita de varsta, dec.2014, beneficiind de o reducere a varstai standard cu 4 ani si 6 luni.
multumesc frumos!
buna ziua,
sunt nascuta pe 26 mai 1962,vechime in munca 31 ani din care 12 ani si 5 luni in Gr.II de munca,as dori sa stiu cand as avea dreptul la pensionare anticipata chiar si partial sau cu penalitati.
va multumesc
Pensie limita de varsta, aug.2024, varsta 62 ani si 2 luni, stagiu complet de 32 ani si 8 luni.
Daca nu se schimba legislatia pentru cei 12 ani de grupa beneficiati de reducere 2,6 ani ceea ce va dreptul la pensie pentru limita de varsta la implinirea a 59 ani si 9 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa i de munca - pensie crisn crisn Buna ziua!As dori sa stiu la 14 ani grupa 1 de munca cand ma pot pensiona ,nascuta in iulie 1962? (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Georgetaberger Georgetaberger Buna ziua!Am un stagiu de cotizare de 36 ani din care 12 ani in grupa II de munca.sunt nascuta pe 22.09.1962.Doresc sa stiu cu cat mi se reduce varsta de ... (vezi toată discuția)
Cand poate iesi tata la pensie? tania79 tania79 buna ziua am si o intrebare este vorba despre tatal meu nascut la 29.01.1954,are 32 de ani efectivi vechime in campul muncii dintre care 11 ani la gr.I,11 ani ... (vezi toată discuția)