Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensionare anticipata sau anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensionare anticipata sau anticipata partiala

buna ziua! as dori sa aflu, in numele mamei mele, raspunsul la o intrebare. e nascuta pe 17.05.1958. are 38 ani in campul muncii vechime cotizata din care 20 ani in grupa a II.a. cand ar putea iesi la pensie anticipata sau pensie anticipata partial? va multumesc!
pensie pentru limita de varsta si activitate in conditii normale de munca, iunie 2019.
Pensie anticipata cu iunie 2014.
Pensie limita de varsta, dec.2014, beneficiind de o reducere a varstai standard cu 4 ani si 6 luni.
multumesc frumos!
buna ziua,
sunt nascuta pe 26 mai 1962,vechime in munca 31 ani din care 12 ani si 5 luni in Gr.II de munca,as dori sa stiu cand as avea dreptul la pensionare anticipata chiar si partial sau cu penalitati.
va multumesc
Pensie limita de varsta, aug.2024, varsta 62 ani si 2 luni, stagiu complet de 32 ani si 8 luni.
Daca nu se schimba legislatia pentru cei 12 ani de grupa beneficiati de reducere 2,6 ani ceea ce va dreptul la pensie pentru limita de varsta la implinirea a 59 ani si 9 luni.