Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa ma pensionez

sint nascuta in 1951 luna oct ziua 10
am lucrat 12 ani si 9 luni / 11 zile
intrebare
la ce categorie ma incadrez

pot sa ma pensionez cu acesti ani ? Am inteles ca trebiue sa am 12/10 luni
pot sa platec diferenta pina la 10 luni?
de ce nu se adauga perioada neasimilata?

cu respect
elena B
elena banisor a scris:

de ce nu se adauga perioada neasimilata?

La ce perioade va referiti?

Nu puteti obtine nici o pensie daca nu va completati stagiul minim de cotizare de 12 ani si 10 luni.
Puteti face contract de asigurare cu casa de pensii pentru un venit minim de 741 lei, lunar veti plati 232 lei.