avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa ma pensionez

sint nascuta in 1951 luna oct ziua 10
am lucrat 12 ani si 9 luni / 11 zile
intrebare
la ce categorie ma incadrez

pot sa ma pensionez cu acesti ani ? Am inteles ca trebiue sa am 12/10 luni
pot sa platec diferenta pina la 10 luni?
de ce nu se adauga perioada neasimilata?

cu respect
elena B
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 22:08, 9 Aprilie 2012
elena banisor a scris:

de ce nu se adauga perioada neasimilata?


La ce perioade va referiti?

Nu puteti obtine nici o pensie daca nu va completati stagiul minim de cotizare de 12 ani si 10 luni.
Puteti face contract de asigurare cu casa de pensii pentru un venit minim de 741 lei, lunar veti plati 232 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare ContSters137621 ContSters137621 Buna ziua as vea sa stiu care este varsta de pensionare pentru o persoana (femeie) nascuta la data de 20.04.1951 si care este stagiul minim de cotizare pentru ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala maria dinca maria dinca Buna ziua. As dori sa stiu daca se poate pensiona anticipat mama mea. Mentionez ca are varsta de 54 ani 6 luni si o vechime in munca de 28 ani si 11 ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare Danyella_tm Danyella_tm Buna ziua, As dori sa stiu care ar fi varsta legala de pensionare ptr. mama mea, in urmatoarele conditii : - este nascuta in noiembrie 1951 - vechime in ... (vezi toată discuția)