Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... INSOLVENTA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

INSOLVENTA

AM DESCHIS UN PROCES IN PRETENTII AL UNEI FIRME INTRATE DEJA IN INSOLVENTA sUNT SCUTIT DE PLATA TAXEI DE TIMBRU?JUDECATORUL ZICE CA DA, INSA IMI CERE SA I ADUC HOTARARE IREVOCABILA PE CARE NU MI O DA NIMENI DEOARECE INSOLVENTA ARE TERMEN IN MAI .CUM FAC DOVADA?
sUNT SCUTIT DE PLATA TAXEI DE TIMBRU?

in conformitate cu prevederile art 77 din L 85/2006 doar actiunile introduse de adm judiciar/lichidator sunt scutite. Dvs ce calitate aveti ??
Pana nu exista o hotarare definitiva si irevocabila de deschidere a procedurii insolventei, nu vi se pot aplica prevederile art. 77 din legea nr. 85/2006. Simpla formulare si depunere la registratura instantei a unei cererii de deschidere a procedurii insolventei nu se prezuma ca este si aprobata de instanta.
Daca instanta a aprobat deja deschiderea procedurii si nu aveti comunicarea hotararii, solicitati emiterea unei copii dupa hotararea aflata la dosarul de insolventa.