Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... interpretare: cauza accident
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

interpretare: cauza accident

1) accident rutier incadrat cu art 178 si art 184.cp cauza (din declaratiile a doi martori ) adormire la volan ?
2) accident rutier incadrat cu art 178 si 184 cp. cauza (din declaratia soferului )uitandu-se in stanga in oglinda retrovizoare pt schimbarea benzii de mers la orbit soarele ! INTREBARE :judecatorii poate lua in calcul circumstanta atenuanta la punctul 2 sau este una si acelasi lucru la ambele puncte (este vb de acelasi accident ) va tine cont de ceva judecatorii?
Judecatorul va aprecia in concret asupra cauzei prin raportare la intreg materialul probator al cauzei...referitor la circumstantele reale de savarasire a faptei. Daca exista probe din care rezulta ca soferul a avut vizibilitate redusa, aceste aspect poate avea o influenta pozitiva asupra individualizarii pedepsei.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat
ma refer la faptul ca are vreo influenta pozitiva asupra soferului ca a intors capul in stanga spre oglinda retrovizorie si a fost orbit de soare sau instanta tine cont de declaratiile unor martori ca soferul a adormit la volan dar soferul sustine ca a fost orbit de soare CUM INTERPRETEAZA INSTANTA?