Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate in devalmasie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate in devalmasie

Buna ziua
incerc sa execut silit un debitor si de la biroul de executare mi s-a spus ca acesta detine un aparatament in devalmasie cu sotia sa, si ca trebuie sa solicit iesirea din indiviziune.
ma puteti ajuta, va rog, cu cateva sfaturi: cum ar trebui conceputa cererea catre instanta, care este valoarea taxei de timbru, temeiul legal.............
va multumesc anticipat.
conform 493 c.pr.civ. puteti cerere imparteala bunurilor comune sau puteti urmari cota parte a debitoarului, cand aceasta este cunoscuta.
actiunea se numeste partaj bunuri comune/ lichidare regim matrimonial.
instanta este judecatoria
mult noroc
pot cere iesirea din indiviziune pe calea contestatiei la executare?