Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Speranta de a recupera o parte din cheltuielile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Speranta de a recupera o parte din cheltuielile tratamentului

Operatie Meningiom -August 2011-reusita.Octombrie 2011-operatie drenaj cerebral fara valve-reusIta,noiembrie 2011 incercare de operatie care nu a reusIt nu din cauza medicilor ci din cauza riscurilor ca Mioara sa moara pe masa de operatie din cauza vaselor de sange si pozitionari dificile a tumori.
Incercare cu Gamma knife ,dr.Peris.Nereusita din acelasi motiv.
DURATA DE VIATA-2-3 LUNI.
Starea pacientului –grava.Nu putea merge,slabita,vedere 10%,etc.
Panica se instaleaza in familia noastra.
Corespondenta cu peste 45 clinici din Europa.
Raspuns favorabil din Turcia.Ce facem acum?Timpul ne presa,bani nu erau.
DUMNEZEU NE AJUTA si ajungem la tratament in Turcia in 18 decembrie 2011.Mioara a suportat greu drumul cu masina,stand intinsa timp de 14-15 ore si cu ochii inchisi.Ajungem la clinica incepem tratamentul Si dupa 5 sedinte se ridica din scaunul cu rotile.Dupa 11 sedinte merge singura.
Concomitent cu sedintele de la clinica ,cu aparatul TRUE BEAM-RADIOTERAPIE,RADIOCHIRURGIE, urmeaza tratament cu TEMODAL 140mg.(ptr.5 zile-300 euro).
Venim acasa in Romania pe 28 ianuarie 2012,plecati de pe 18 decembrie 2011.
MIOARA se simte bines pre f.bine.
Decontare cheltuieli clinica Turcia –NU SE POATE! Nu face parte din U.E.
Mioara din ROMANIA trebuia lasata sa moara ptr ca in termen de 14 zile(ADUNA BANI TRATAMENT-15.000 EURO,MEDICAMENTE-2600 EURO,CAZARE-2000 EURO,ETC)NU PUTEA Sa suporte transport cu masina mica decat ptr cateva ore,o zi.TRANSPORT CU SALVAREA NU SE PUTEA DEOARECE COSTUL ERA DE 1500 EURO CU APROBARE MINISTER.
Acum la control nu putem merge din cauza situatiei materiale .Nu putem deconta nici macar 1.000 euro necesari controlului.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Din nefericire pt. dvs.in privinta recuperarii cheltuielilor nu veti reusi,legislatia actuala nu permite decontarea unor astfel de servicii medicale efectuate intr-o tara nemembra UE,singura speranta este sa gasiti un semen de-al nostru cu posibilitati care sa va ajute.
Cu tratamentul cu TEMODAL ati reusit sa-l procurati gratuit intre timp?
Multumesc ptr rapsuns.
In ceea ce priveste Temodal-ul conform grilei este coplata ,daca vrei originalul.
Prin bunatatea unui OM pe nume Marian,director la o firma importatoare am reusit sa il iau cu discount 100%.