Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tata psihopat are drept de vizita copil minor?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tata psihopat are drept de vizita copil minor?

buna ziua
am o intrebare: in cazul in care divortul este pronuntat iar programul de vizita pentru un copil minor este deja stabilit in urma unui acord de mediere incheiat de un avocat mediator , se poate obtine ulterior restrangerea programului de vizita, respectiv vizitele sa fie facute in prezenta unei terte persoane? dat fiind ca tatal minorului a fost diagnosticat cu psihopatie (tulburare de comportament cu deviatii sexuale - parafilie) iar in urma vizitei tatal a aratat poze indecente copilului minor
copilul minor de 4 ani a fost evaluat de mai multi medici de neuropsihiatrie infantila si mai multi psihologi cu specializarea pediatrie si am in acest sens si acte doveditoare prin care se arata cum copilul are stari nevrotice accentuate in urma vizitelor tatalui
ce se poate face in acest caz?
Puteti face oricand un nou proces de schimbarea programului de vizitare a minorului si, daca este in interesul copilului , instanta il va aproba dupa efectuarea unei anchete sociale si dupa administrarea probelor.
stiu ca e o tara a birocratiei in care alerg dupa hartii si parca tot nu sint suficiente...dar tot ce imi doresc este o garantie ca vizitele tatalui sint inofensive pentru copilul meu...cine imi poate garanta ca nu ii va arata pe viitor si alte poze sau filme porno? sau cine imi garanteaza ca dialogul dintre tata si copil este unul normal si firesc asa cum ar trebui sa fie?...avand in vedere ca tatal minorului repet ...a fost diagnosticat cu tulburare de comportament cu multiple deviatii de preferinta sexuala?!
Exista o hotarare judecatoreasca in acest caz?
Stimata doamna,
Puteti initia un nou proces pentru modificare program vizita minor, cu noile dovezi, dar Atentie!!! trebuie sa demonstrati si ca minorului i-au fost aratate acele poze;

In sarcina parintelui sta si preventia; parintele care are copilul in ingrijire simte cel mai bine riscul incredintarii copilului;
gi-jane2, moderator
tot ce exista deocamdata sint hartii doveditoare de la medici psihiatri...psihologi si de neuropsihiatrie infantila care dupa nenumarate teste de specialitate (prin desene...sedinte...si alte modalitati de investigare psihologica) atesta faptul ca minorul are un comportament nevrotic legat de tatal sau, ca ori de cate ori este vizitat sau chiar locuieste cu el dezvolta o stare de anxietate generala, preocupari legate de sexualitate , un dezechilibru psiho afectiv durabil cu repercusiuni asupra comportamentului ca adolescent si adult