Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitarea autoritatii in comun/plan ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitarea autoritatii in comun/plan parental/hotarare judecatoreasca

Dupa vreo 6 luni de chin, azi razboiul meu a luat sfarsit. Consider ca puteam sa nu ajungem parti intr-o lupta de orgolii, daca tatal copilului ar fi fost suficient de matur si ar fi pus in prim plan interesul superior al copilului nostru. Am invatat multe in acest rastimp si pentru asta vreau sa va multumesc voua, celor care m-ati sustinut, mi-ati adus argumente profesionale sau din experienta proprie sau m-ati contrazis. Nu stiu daca am evoluat, insa stiu cu siguranta, ca fetita mea va fi crescuta in continuare intr-un oarecare echilibru, pe care cu tarie sustin, ca doar eu i l-am creat.

Hotararea mea judecatoreasca publicata astazi suna cam asa:

Solutie: Admite acţiunea modificată. În baza art. 397 din Codul Civil , autoritatea părinteasca revine ambilor părinţi astfel: Domiciliul minorei este la mamă, în Bucureşti. Mama nu poate schimba domiciliul minorei în altă localitate sau în străinătate decât cu acordul scris al tatalui . Programul de legături personale ale tatalui : în a doua şi a patra săptămână din lună , sâmbăta între orele 10,00-18,00 , pe data de 13 septembrie a fiecărui an, între orele 10,00-18,00, pe data de 07 ianuarie în anii pari şi pe data de 08 ianuarie în anii impari între orele 10,00 -18,00, pe 24 decembrie în anii pari şi pe 25 decembrie în anii impari, între orele 10,00-20,00, în prima zi de Paşte în anii impari şi în a doua zi de Paşti în anii pari, între orele 10,00-20,00, cu luarea minorei din domiciliul mamei şi fără prezenţa acesteia. Începând cu data de 01 decembrie 2012, pârâta va permite reclamantului să aibă legături personale cu minora şi o săptămână în vacanţa de iarnă şi o săptămână în vacanţa de vară, cu luarea minorei din domiciliul mamei şi fără prezenţa acesteia. Programul de vizită poate fi extins doar cu acordul părţilor şi după consultarea minorei. Sistează efectele sentinţei civile nr. .... pronunţată de Judecătoria .... Bucureşti în dosarul nr. ..... cu privire la programul de vizită. Reclamantul poate vizita minora la grădiniţă şi şcoală în cadrul programului stabilit de instituţia de învăţământ şi poate participa la şedinţele cu părinţii ori alte acţiuni ale instituţiilor de învăţământ. În perioada programului stabilit prin prezenta acţiune tata poate părăsi ţara cu minora fără acordul mamei iar în perioada în care tata nu are stabilit program de vizită mama poate părăsi ţara cu minora fără acordul tatalui. Pentru alte perioade, este necesar acordul mamei sau al tatălui, după caz . În cazul în care copilul suferă de o boala, mama este obligata să il anunţe pe tată in 24 ore din momentul in care a aflat iar eventualele cheltuieli materiale sunt suportate in cote egale. Regulile cu privire la educarea copiilor -regulile să fie aceleaşi în ambele case, privind creşterea şi educarea minorei în domeniile importante din viaţa ei. Problemele importante în legătură cu minora asupra cărora părinţii decid împreună sunt: activităţile şi performanţele şcolare, activităţi extraşcolare (excursii, tabere, cursuri, competiţii),starea de sănătate si grupul de prieteni. Deciziile cu privire la religia minorului şi frecvenţa participărilor la serviciul religios se iau de ambii părinţi. Deciziile în legătură cu problemele curente ce vor fi luate separat : rutina zilnică, efectuarea temelor, alimentaţie, cumpărături (îmbrăcăminte, încălţăminte) Rezolvarea disputelor atunci când părinţii trebuie să ia decizii împreună – mediator. Suportarea cheltuielilor privind pensia alimentară - tata va contribui la întreţinerea minorei lunar cu 1/6 din veniturile sale nete, începând cu data pronuntarii hotararii şi până la majoratul minorei. Sistează efectele sentinţei civile nr. ... pronunţată de Judecătoria ... Bucureşti în dosarul .... cu privire la stabilirea obligaţiei de întreţinere datorată de tată minorei. Schimbul de informaţii cu privire la copii – telefonic. Îngrijirea copilului în lipsa părinţilor – bunica maternă. Ocazii şi evenimente speciale – participarea ambilor părinţi. Activităţi extraşcolare – se ocupă mama. Transportarea minorei între cele două case – se ocupă tata. Menţinerea contactului cu minora când aceasta este cu celălalt părinte – zilnic prin telefon. Menţinerea legăturilor cu membrii familiei extinse- fara restrictii pentru fiecare parinte atunci cand copilul se afla in grija sa, dar cu acordul minorei. Ia act ca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata. Cu drept de apel in 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedintă publică, azi 11.04.2012

Va multumesc inca o data tuturor celor care m-au ascultat!
Hotararea fiind detaliata elimina multe controverse.
S-au recunoscut drepturile exact cum este litera si spiritul legii.

Referitor la programul de vizita,acesta se poate modifica daca se va impune insa nu prea cred ca se va impune...
Acest tip de plan parental in care copilul devine o minge de ping pong intre parinti nu mi se pare deloc ca fiind ceva in interesul minorului. Eu nu m-as bucura sa scrie in hotararea ce ma priveste ca trebuie sa-i cer acordul atunci cand copilul ar trebui sa stea cu tatal. Cum veti demonstra la granita ca sunteti in perioada in care copilul nu trebuie sa stea cu tatal si atunci puteti iesi din tara fara a avea acordul lui scris? Si mai si spuneti ca a fost propunerea Dvs. pt ca de fapt, pe tata nici nu-l intereseaza. Mie mi se pare ca v-ati limitat libertatea de miscare.
Iar daca el chiar o sa vrea sa va sicaneze o sa reuseasca cu mare succes.
Cel putin asta este parerea mea, iar eu sunt de mai mult de 1 an prin procese cu fostul meu sot care ma sicaneaza la maxim.Ganditi-va! Cum demonstrati ca e weekendul Dvs. cel cu Pastele spre ex? Aratati un tabel cu fiecare weekend al Dvs. si al tatalui, sau cum?
Chestia asta ca trebuie sa-l anuntati in termen de 24 de ore ca are copilul ceva, e bolnav, trebuie sa fie scrisa pe hartie? Si daca il sunati dupa 25 de ore?
Pentru mine acest plan parental in cazul in care doi parinti nu se inteleg, mi se pare cea mai mare utopie! Acest plan parental sau exercitarea autoritatii parintesti in comun mi se par accesibile daca exista intelegere. Caz in care nu era nevoie de nici o hartie de la instanta. Nu credeti?
In cazul in care parintii nu se inteleg, impunerea unui asemenea plan mi se pare total nerealizabila. In fine, asta este parerea mea. Nu cred ca hotararea pe care ati obtinut-o va este favorabila.
Dar, va urez succes in implementarea ei. Imi puteti spune numele judecatoarei care a judecat cazul, va rog? Multumesc!
Dna Mariamena, nu a fost nici pe departe propunerea mea, in sensul strict al cuvantului. M-am trezit parata in 3 dosare, unul de program de vizitare, altul de micsorare a pensiei de intretinere si ultimul de exercitare in comun a autoritatii parintesti.

Judecatoarea care a judecat cazurile noastre are drept practica curenta completarea de catre parinti a unui plan parental. Avand in vedere ca dupa jumatate de an de sicane, tatal, respectiv reclamantul, s-a trezit o clipa din negura mintii si a realizat ca lupta asta nu face bine in primul rand copilului pe care, chiar cred ca il iubeste in felul lui, am convenit asupra unui plan parental prin care sa stingem ultimul litigiu in mod amiabil. Subiectiv vorbind, am considerat ca in ciuda a tot si a toate, dragostea pe care copilul meu o are in suflet fata de tatal ei, este un motiv suficient de puternic sa ma opresc in a ma apara impotriva unui om, pe care daca as fi continuat, as fi avut ceva sanse sa-l ingrop de viu. Nu m-as fi oprit poate nici la Haga si as fi demonstrat adevarul pe care il percep eu in cazul nostru.

Programul de vizitare este destul de explicit, iar la iesirea din tara, pot demonstra ca am dreptul de a iesi din tara cu copilul fara acordul lui.

Sunt perfect constienta si total de acord cu ce sustineti dvs legat de finalitatea benefica asupra copilului in cazul unei custodii comune, INSA asta este legea actuala. M-am luptat impotriva ei cu argumente solide si pe acest forum prin multe alte topicuri si in fata instantei. Din nefericire, odata ajunsa viata ta cu particularitatile ei in fata unei institutii legislative, aproape nimic din ce ti se pare normal si firesc nu mai are aceeasi semnificatie.

In clipa de fata, exista o comunicare normala, decenta si matura cu tatal copilului si voi face toate eforturile necesare ca acesta comunicare sa existe si pe viitor, intrucat copilul meu este acum mult mai fericit decat era acum 2 sau 3 luni!

Va voi trimite un mesaj privat cu numele judecatoarei,

Va doresc mult bine!