avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca esti angajata cu 4h/zi mai poti beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca esti angajata cu 4h/zi mai poti beneficia de prenatal?

Buna ziua,stiu ca pentru a putea beneficia de prenatalul de la stat trebuie sa lucrezi minim 1an la un loc de munca
daca esti angajat part time 4h mai este valabil?
freeelis a scris:

Dvs trebuie sa aveti in vedere cele 12 luni dinaintea nasterii copilului .. fie realizati numai venituri supuse impozitului pe venit , fie va regasiti numai intr-o perioada asimilata sau se pot cumula cele doua perioade ...


m-am lamurit ori lucrezi 12luni,sau cum e cazul meu 6luni somaj+alte 6luni lucrate si atunci totul e in regula,dupa ce fac cele 12luni cumulate atunci ma pot gandi si la fapte
multumesc
my23 a scris:

freeelis a scris:

Dvs trebuie sa aveti in vedere cele 12 luni dinaintea nasterii copilului .. fie realizati numai venituri supuse impozitului pe venit , fie va regasiti numai intr-o perioada asimilata sau se pot cumula cele doua perioade ...


m-am lamurit ori lucrezi 12luni,sau cum e cazul meu 6luni somaj+alte 6luni lucrate si atunci totul e in regula,dupa ce fac cele 12luni cumulate atunci ma pot gandi si la fapte
multumesc


am mai citit pe un forum si mai era spus acolo de varianta ca daca nu ai cele 12 luni cotizate poti la din mana la Casa de pensii,se poate?sau daca raman insarcinata pana sa fac cele 12luni si imi i-au concediu de unde lucrez in caz ca ma simt rau mi se cotizeaza in continuare fiind prins ain campul muncii
1. Plata contributiei la Casa de Pensii nu va ajuta sa beneficiati de indemnizatie pentru CCCci numai obtinerea de venituri sau perioade asimilate.

2. Inainte de a ramane insarcinata trebuie sa aveti venituri 3-4 luni si apoi, pana nasteti (9 luni) trebuie sa aveti venituri din salarii si/sau concedii medicale, concediu de maternitate si astfel veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Concediul pentru risc maternal este si el un concediu medical deci este luat in calculul celor 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
tudorvaleriu a scris:

Concediul pentru risc maternal este si el un concediu medical deci este luat in calculul celor 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.


va multumesc pt raspunsurile date si timpul acordat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului Elena0512 Elena0512 Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului daca in ultimul an am lucrat doar cateva luni? Se mai acorda sau conditia ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere copil kattycatalina kattycatalina lucrez de 1luna si beneficiez si de stimulent de insertie( 4 luni). Daca as ramane insarcinata in viitorul apropiat mai pot beneficia de indemnizatie de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil alinamihalache alinamihalache Buna ziua,as vrea sa stiu daca pot primi indemnizatie de crestere a copilului daca sunt angajata cu contract pe perioada determinata si angajatorul hotareste ... (vezi toată discuția)