Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... toate documentele unei firme in faliment,la mine in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

toate documentele unei firme in faliment,la mine in casa

Va rog sa ma ajutati. Am cumparat o casa recent de la cineva care isi avea sediul social al firmei acolo.In subsol se afla depozitate toate documentele acelei firme(care de ceva vreme este in faliment) Ca nou proprietar,am vreo obligatie sa le pastrez?
In mod normal, ar trebui sa luati legatura cu fostul proprietar si sa ii fixati un termen pana la care acesta sa vina sa si le ridice. Ca o masura de preventie, ar fi bine sa ii precizati ca dupa trecerea acelui termen, documentele si/sau maculatura va fi distrusa.
Buna dimineata si Paste Fericit !
Sau luati legatura cu lichidatorul judiciar numit pentru aceasta firma .Luati numele firmei si atributele de identificare, respectiv cui sau J, si mergeti la Camera de comert sa va dea numele lichidatorului,pentru a discuta cu el acest aspect .
Cu stima,
Marius Bote .