Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dreptul de a fotografia in spaþii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dreptul de a fotografia in spaþii publice

Bună ziua. Mă confrunt foarte des cu aceasta problemă şi aş vrea să am acea "patalama" la mână prin care am dreptul de a fotografia in gări,parcuri etc FÃRÃ SCOP COMERCIAL .

Stiu desigur ca in zonele considerate puncte strategice nu am dreptul sa fotografiez.
Dacă puteţi să-mi daţi HG sau direct textul aş fii recunoscator.

Multumesc mult.:thumbup:
EduardL, utilizator
Dreptul de a fotografia in spatiu public este neingradit.
Daca era interzis exista o lege in acest sens.
Totusi, nu puteti fotografia persoane fara acordul lor

Art. 58. -
(1) Orice persoană are dreptul la viață, la sănătate, la integritate fizică și psihică, la demnitate, la propria imagine, la respectarea vieții private, precum și alte asemenea drepturi recunoscute de lege
Art. 73. -
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfățișării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri.
nu am spus nimic de persoane !!
Mărefer la trenuri,vagoane,anumite obiecte rutiere feroviare
Dreptul de a fotografia in spatiu public este neingradit.
Daca era interzis exista o lege in acest sens.

//Totuşi ceva care sa-mi dea voie nu exista ? O lege care sa aprobe acest lucru.:-?
Tot ce nu vă e interzis înseamna ca va e permis.
Ok. Însa in cazul în care "mă lua garda" aveam ce sa le zic...:stunned: