Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxe si impozite srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxe si impozite srl

buna ziua,

as dori sa deschid o societate dar nimeni nu reuseste sa-mi raspunda clar la urmatoarele intrebari:
1)Ce taxe si impozite trebuie sa platesc anual?
2)Daca as avea profit de 30000 euro cu cati bani curati raman in buzunar la sfarsit de an?
3)Pot sa-mi desfasor activitatea si in afara tarii?
Dumneavoatra ca asociat unic si administrator puteti sa va angajati la propria firma sau sa nu. Nu va obliga legea.
Strict juridic, administratorul este angajatorul sau SRL-ul?
Pentru ca nu mi-e clara situatia in care ca administrator al unui srl si in acelasi timp angajat, platesti procentele de mai sus atat din calitatea de angajat cat si de angajator?
Pentru MBG: ca administrator, daca doreste sa obtina venit dintr-un contract de munca, atunci vor fi retinute si platite toate contributiile sociale, cele suportate de salariat si cele suportate de firma(srl-ul).
Interesant! Adica la un salariu brut de 1000 de ron, ca sa dau un exemplu simplist, eu platesc 59,85% (contributii sociale + impozit), restul de 40,15% devine salariul net?
Ok, daca in loc sa angajez personal, le propun sa-si faca pf-uri si fac contract cu ei, ce contributii platesc eu?