Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum procedez in cazul in care dupa aproape doi ani am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum procedez in cazul in care dupa aproape doi ani am aflat ca am cumparat o masina furata?

Buna ziua! Am si eu urmatoarea problema: am cumparat in luna septembrie 2010 din AUTOVIT o masina adusa din Germania in valoare de 20000euro (pretul pietei - deci nu chilipir sau ceva dubios). Deoarece avea RAR-ul facut, am cerut ajutorul unui prieten din politie sa o verifice la INTERPOL sa nu fie furata si totul fiind ok am platit 2000euro taxa de poluare, i-am facut CASCO si am inmatriculat-o. Primele probleme au aparut la scurt timp pe partea mecania, dar le-am remediat cu vreo 6000euro si dureri de cap. Dupa reparatie am avut un mic accident si am dus-o in service unde din greseala am pierdut o cheie. Cand am incercat sa fac cheie baiatul de la electrica mi-a spus ca a fost umblat la incuietoare si imobilizatorul nu corespunde cu seria masinii si s-ar putea sa-mi fi luat teapa cu masina si sa fie facuta din bucati sau recarosata si daca comand la reprezentanta setul de chei, o sa dau 3000ron pe chei,imobilizator si incuietori si sa nu se potriveasca. Am sunat pe tipul de la politie sa-mi zica daca e vreo problema cu masina si dupa ce a cautat-o iar pe Interpol a vazut ca apare furata din Ungaria. Acum nu stiu ce sa fac. Nu a venit nimeni la mine sa ma anunte ca masina ar fi furata desi o am de peste un an si jumatate. Am incercat sa-l sun pe cel de la care am cumparat-o dar numarul nu mai este alocat. Peste ceva timp imi va expira ITP-ul si banuiesc ca atunci o sa am probleme. Am bagat atatia bani in masina aceasta incat as muri de nervi daca mi-ar confisca-o si nici sa ma duc singur la politie nu stiu daca e o solutie. Va rog ajutati-ma cu un sfat si ce sanse am sa raman cu masina? Va multumesc anticipat!
gotti_1, utilizator
daca cumperi un bun care se constata ulterior ca a fost furat in cazul unui eventual sigur proces se va constata ca ai fost "cumparator de buna credinta". masina a circulat prin "bunavointa" autoritatilor romane, a fost verificata la RAR, a fost inmatriculata de catre politie, luata in evidenta la circa financiara, etc. tu vei ramane, din pacate, cu banii bagati in reparatii, si cu drumurile pe la judecatorie. poti cere daune in instanta contravaloarea masinii. va fi un drum lung dupa cum se misca justitia romana. daca nu pierdeai cheia probabil nu aflai ca masina a fost furata. sunt curios ce te-a "sfatuit" prietenul din politie cum sa procedezi dupa ce a "verificat-o" a 2 a oara si a constatat ca nu este acelasi rezultat ca atunci cand a verificat-o intaia oara, sa o declari sau nu furata ? sfatul meu, daca vrei sa il iei in considerare, mergi la politie si declari de unde ai cumparat masina, aia trebuie sa il gaseasca pe cel care a vandut-o, nu pot sa cred ca nu ai acte de provenienta de la masina, de la cine ai cumparat-o, carte de identitate a vehiculului, a celui care ti-a vandut-o, ma rog , actele obisnuite in astfel de cazuri. masina este posibil sa fie indisponibilizata de catre politie. si asa cum am mai spus un drum lung prin justitie. gandeste-te, ce ai face daca ai fi in locul celui caruia i-a fost furata masina ?
In situatia expusa,va revine dreptul sa informati SPR evidenta auto cu situatia cu care va confuntati,sa detaliati informatii privitor la vanzator
De regula ,astfel de situatii necesita pentru solutionare,timp,consum nervos si nu garanteaza recuperarea costurilor de achizitie autoturism
Fiind vorba despre autoturism aflat in baza de date internationala drept furat,autoritatile nationale in perioada de cercetare vor dispune interzicerea dreptului de a fi utilizat ,urmand a fi indisponibilizat,in final urmand a fi restituit proprietarului de drept
Iti multumesc pentru indrumari...eu am copii dupa toate actele celui de la care am cumparat masina si nu imi fac griji ca nu o sa-l gasesc dar probabil o sa dea si el in judecata pe "neamtul" de la care a luat-o cand a adus-o in tara. Ideea e ca eu mai platesc la creditul pentru masina asta inca 2 ani si daca raman si fara masina e foarte nasol. Poate daca mai aveam o masina m-as fi dus direct la politie. Legat de Interpol din ce am inteles eu masina a aparut dupa ceva timp de la inmatriculare din cauza asta la inceput nu a fost nici o problema. Daca mi-o indisponibilizeaza vreo 2 ani, chiar daca o sa castig procesul masina o sa se deterioreze si oricum nu o sa mai pot sa o mai vand. Am un prieten care a patit acelasi lucru dar a ramas cu masina in custodie si apoi dupa ce a castigat procesul s-a stabilit ca nu o mai poate vinde, nu poate iesi cu ea din tara si pe talonul de inmatriculare scrie "auto furat din Germania". Incerc acum sa intru in legatura cu cineva de la furturi auto sa vad care sunt formalitatile si de ce intr-un an de cand a aparut pe interpol nu m-a cautat nimeni. Din ce am mai vazut pe forumuri, ca de cateva nopti sunt dat peste cap, majoritatea celor tepuiti sunt cautati sau opriti in trafic in maxim 2-3 luni. Chiar nu stiu ce sa fac...