Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestatie in anulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestatie in anulare

Art. 320 Cpc specifica la alin. (3) Hotararea data in contestatie este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea atacata.
In caz ca solutia data in contestatia in anulare nu imi convine, pot sa atac solutia data in contestatia in anulare? Adica cu apel si recurs? Rog un pic sa ma edificati. Care este, daca e asa cum inteleg, termenul de atac?
Va multumesc!
Pai nu ne spuneti ce hotarare ati atacat... (ori macar ce soi de contestatie in anulare ati declarat ca sa putem ghici noi)
Bunaoara, contestatia in anulare speciala (prev de art. 318 c.p.c.) poate fi exercitata impotriva deciziilor pronuntata in recurs.
Daca contestatia a fost pronuntata impotriva unei decizii prin care s-a judecat un recurs, decizia fiind irevocabila potrivit art 377 c.p.c atunci hotararea pronuntata in contestatie e tot irevocabila. (nu mai am cum sa declar apel sau recurs pentru ca nici impotriva hotararii atacate nu mai puteam sa declar apel la recurs sau recurs la recurs).
Este o contestatie in anulare exercitata impotriva recursului, prin prisma art. 318 Cpc. Raspunsul Dvs. e f. clar. Deci nu mai pot exercita alta cale de atac. Eventual sa sesizez CEDO, intrucat s-a incalcat flagrant de catre instanta de recurs jurisprudenta CEDO cu privire la drepturile si libertatile copilului. Va multumesc!