Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenzi- recuperarea lor de la contribuabili
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenzi- recuperarea lor de la contribuabili

Persoana XY cu domiciliul stabil in comuna Z din anul 2011. Pana in anul 2011 a cumulat amenzi in valoare de 70.000 ron care au fost trimise la Consiliul local al comunei Z .Persoana in cauza nu este angajata , nu beneficieaza nici de ajutor social.Spuneti-mi va rog care este procedura ,de unde recuperam bani de amenzi?
(luarea in debit a sumei , ne duce la micsorarea gradului de colectare a veniturilor , ceea ce nu prea convine la nici o institutie publica . #-o

Nu aveti cum sa recuperati debitul.Ii trimiteti somatie, titlu executoriu si daca nua re venituri sau bunuri asteptati pana o sa dobandeasca.
Multumesc, da fac somatie si titlu executoriu si suma o sa-l am in debit pana atunci ? ma afecteaza la gradul de colectare - situatie predata la inceputul anului la finante in urma caruia primesti banii de buget.Ca sa nu adaug suma din debit pe situatie nu se poate , deoarece nu este suma in litigiu ................................ce sa ma fac ? nu stiu ?
la 15 zile dupa emiterea titlului executoriu si a somatiei faceti adrese la toate institutiile care pot sa va ajute in recuperarea debitului si ma refer la ; evidenta pesoanei, somaj , trezorerie, directia de finante, casa de pensii, itm ,bănci. daca nu lucreaza si nu obtine alte venituri trimiteti procesul verbal de amenda la organul constatator in vederea transformarii in ore de munca in folosul comunitatii .
numai asa va scadeti debitul
succes !