Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valabilitate adeverinta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valabilitate adeverinta

Buna ziua,
La terminarea facultatii in 2009 mi s-a dat o adeverinta care tinea loc de Diploma de licenta.
Intrebare:
Este valabila in acest moment aceasta adeverinta?
Multumesc anticipat,
Lucia P
De obicei pe acest fel de adeverinta se precizeaza termenul pana la care este valabila. Am avut adeverinte pe care scria o data precisa (la un an de la sustinerea licentei) sau scria "pana la eliberarea diplomei de licenta".
ana-cer, moderator
Art. 38 din Regulamentulprivind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior :
Dupa finalizarea completa a studiilor, la cerere, absolventilor li se elibereaza Adeverinta de absolvire a studiilor, al carei termen de valabilitate este de maximum 12 luni.
Mulumesc mult pentru raspuns.
Lucia P