Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se poate cere copie dupa dosar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se poate cere copie dupa dosar?

Daca un condamnat este inca in proces si vrea si el copie dupa dosarul sau deoarece considera ca avocatul sau nu a fost corect,se poate? Poate cere un sotia,mama,tata, o copie in numele lui,face el cerere? Va rog spuneti-mi urgent ca vine procesul si noi nu stim ce este la dosar. Sau poate avocata este obligata sa ne dea copie dupa dosar?!
Sotia sau parintii pot solicita eliberarea unor copii de pe actele din dosar numai daca au o imputernicire din partea acelei persoane.
De asemenea, avocatul partii poate obtine o copie de pe aceste acte ....
multumesc frumos de raspuns! Dar as vrea sa stiu daca imputernicirea trebuie sa fie semnata doar de cel condamnat(inchis)sau trebuie dusa si la notar.Deasemenea,nu stiu unde se face cererea.Cumva la judecator sau direct la arhiva.Daca se poate mai multe lamuriri.Ce pasi trebuie facuti. Multumesc!
Contactati-l urgent pe avocat si mergeti impreuna cu el sa obtineti copiile. Imputernicirea ar trebui autentificata - deci nu aveti posibilitatea sa o obtineti, mandantul fiind inchis.
Cererea se vizeaza la registratura , apoi mergeti la arhiva cu cererea vizata in vederea efectuarii copiilor.
Este posibil ca dosarul sa fie stufos, iar avocatul sa nu fie dispus sa plateasca c.valoarea copierii acestuia.
Avocatul va poate da dosarul.
Si dvs. persoanal aveti dreptul sa faceti xerox dupa dosar daca se afla in faza de judecata.
Sotia, fratele, etc. nu au dreptul.