Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... amenintare din partea bancii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

amenintare din partea bancii

am un card de credit in valoare 1600 ron, la o banca, de 45 de zile nu am putut rambursa suma minima de plata lunara din cauza dificultatilor financiare, iar recuperatorii de la banca au ajuns sa ma sune in fiecare zi si nu percep amanarea platii pana pe 10 luna viitoare sub nici o forma amenintandu-ma mai nou ca imi vor pune oprire pe venitul sotului la serviciu si pe indemnizatia de crestere copil daca in 3 zile nu achit suma de 260 lei. mentionez ca nu am de unde sa fac rost de aceasta suma mai devreme de 3 saptamani. Ce ma fac sunt sunata zilnic si amenintata !!!
Sotul e coplatitor la acest credit ?
Pe indemnizatie nu va pot pune poprire, pe salariul sotului nu-i pot pune poprire fara o decizie a instantei ca datoria e comuna.
Pana pe 10 luna viitoare nu mai e mult si da,veti plati si penalitati, dar asta nu e motiv sa va ameninte la telefon. Totusi, evitati sa va certati cu ei, mai duceti-i cu vb, daca se ajunge la eecutare silita, datoria se va mari cu cheltuielile cu executarea
nu , cardul e pe numele meu, nu are nici o legatura cu creditul sotul
anamariap28, utilizator
Asa cum zicea si dna. Gi_jame mai sus, nu pot sa puna popriere pe niciunul din venituri, iar la executare putin probabil sa fie trimis dupa doar 45 de zile de restanta. Eventual vandut la o firma de recuperare, unde se poate plati tot esalonat ulterior la intelegere cu ei.
multumesc frumos pt raspunsuri.