Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Persoana fizica doresc sa-mi fac testament. Ce acte im i trebuie ? Cum trebuie sa procedez?:-/
Daca doriti sa intocmiti un testament autentic( la notar, aveti nevoier de:

-acte de proprietate - necesare pentru atestarea provenientei bunurilor ce se lasa prin testament;
- actul de identitate.
Insa puteti intocmi si un testament olograf , care sa fie scris, semnat si datat de catre dvs, fara a fi necesara autentificarea lui.

Pentru mai multa siguranta, va recomand sa mergeti la notar in vederea incheierii testamentului. Costurile sunt de maxim 200 lei.
Da, un testament autentificat prezinta mai multe avantaje, printre care si forta probanta mai mare,contestarea lui fiind mai greu de obtinut, un exemplar va ramane in arhiva notarului, astfel ca, daca testamentul dispare, se poate obtine un duplicat de la notar.
Si , desigur, mai prezinta o serie de alte avantaje.
Multumesc mult de raspunsurile dvs prompte. Persoana este casatorita, are doi copii. Se poate face acel testament acum din cate am inteles.