Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura nesemnata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura nesemnata

Buna ziua.Este legala si poate fi folosita in instanță o procura speciala nesemnata de cel care o da? (Mandant).Scrie mandant....numele s.s si atât fara semnătură.Mulțumesc celor care vor raspunde.
Actele autentice se incheie intr-un singur exemplar original, care ramane in arhiva biroului notarial. Ceea ce primesc partile se numeste duplicat. Originalul ramas in arhiva biroului notarial este singurul care este semnat. Duplicatele nu se semneaza. Acel “s.s.” are semnificatia “ s-a semnat”. Daca veti citi pe verso sau atasata incheierea de autentificare, veti observa si ceea ce se cheama formula de duplicat “Prezentul duplicat s-a întocmit în x (xxx) exemplare, de ......., notar public, astăzi, data autentificării actului, si are aceeaşi forţă probantă ca originalul. “
Mulțumesc mult.
Duplicatele care se elibereaza partilor nu se semneaza de catre acestea, in cazul indicat de d-voastra procura fiind perfect valabila!
Cu siguranta aveti un duplicat. Originalul ramane in arhiva biroului notarial unde a fost intocmita.