Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj- cota majorata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj- cota majorata

Buna seara,
Sunt in curs de divort si am o intrebare.In anul 2005 am luat un credit ipotecar(binenteles pe numele sotului meu,ca doar era normal asa)am vandut o garsoniera a parintilor mei,pentru a putea plati avansul de 25% cerut de banca si am trecut casa pe numele ambilor soti.acum,el cere 1/2 din casa,fara sa tina cont ca daca eu nu aveam atunci acei bani,noi nu am fi reusit sa luam aceasta casa.ce pot face sa recuperez suma initiala,precum si care ar fi partea mea in aceste conditii?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
palcristina, utilizator
Este suficienta dovada ca acei bani provin din vanzarea unui bun mostenit de dvs. Instanta va tine cont de acest aspect si va deduce aceasta suma din valoarea masei partajabile.
multumesc,asa stiam si eu,dar vroiam sa fiu sigura.ca la cate marsavii a facut nu am nevoie de surprize.
Buna ziua. Tb sa dovediti ca avansul la imobilul respectiv s-a platit cu banii rezultati din vanzarea garsonierei. aveti nevoie de inscrisuri doveditoare. Martori.