Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci

Intr-un proces de partaj cu hotarare definitiva si irevocabila ,pe langa alte bunuri imobile ,este prevazut si un loc de veci a se imparti in cote 60% ,20% si 20%.
Cum poate fi solutionata problema si cel care are 60% sa poata dobandi tot locul de veci?
Mentionez ca nici unul din cei 3 mostenitori nu se poate ingropa fara acordul celorlati 2 .In conditiile in care cei 3 nu se inteleg sa mearga la notar , cum putem rezolva situatia si asffel macar unul din cei 3 sa se poata ingropa in acel loc?
Se poate solicita in instanta iesirea din indiviziune, cel cu 60% din locul de veci va primi tot cu obligatia platii unei sulte.
Asa ma gandeam si eu ,dar in cazul locurilor de veci care nu sunt proprietate -sunt date cu folosinta indelungata de la primarie ,am vazut in instanta si refuzul de a se iesi din indiviziune . De aceea si vanzarea locurilor de veci nu se practica ci donatia.
Oricum vom incerca in instanta ,cumva legal trebuie sa putem rezolva daca la notar nu se poate ajunge.