avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Sunt somer, dar de curand neindemnizat, pot fi coasigurat la sanatate prin intermediul sotului meu angajat de multi ani la o mare companie? Sau trebuie sa -mi platesc singura lunar o cotizatie? Cum procedez? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:16, 23 Aprilie 2012
1. Sotia poate fi coasigurata sotului la sanatate.

2. Va prezentati la Casa de Judeteana de Asigurari de Sanatate impreuna cu sotul, cu urmatoarele documente:

-Carte de identitate/Buletin de identitate (copie).
-Document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere)
-Adeverinta de venit de la administratia financiara pt 2007-2012
-Certificat constatator de la Oficiul National al Registrului Comertului (din care sa reiasa ca nu aveti calitatea de asociat / actionar la nicio firma)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire cas unouno unouno Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati daca se poate. Am 61 de ani fara servici,fara nici un venit.Sotia are pensie de boala sub 400 lei.Eu pot cumva beneficia de ... (vezi toată discuția)
Contract de asigurare in sistemul public de sanatate sam56 sam56 Am demisionat de la firma la care lucram. Nu beneficiez de somaj. Unde trebuie sa ma adresez si ce documente sunt necesare pentru a-mi plati asigurarea de ... (vezi toată discuția)
O persoana pensionata medical poate sa aiba sotul coasigurat? petro250 petro250 Am o cumnata care este pensionata medical. Sotul ei in momentul de fata nu are nici un venit si nu se incadreaza nici la pensie. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)