Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Sunt somer, dar de curand neindemnizat, pot fi coasigurat la sanatate prin intermediul sotului meu angajat de multi ani la o mare companie? Sau trebuie sa -mi platesc singura lunar o cotizatie? Cum procedez? Multumesc!
1. Sotia poate fi coasigurata sotului la sanatate.

2. Va prezentati la Casa de Judeteana de Asigurari de Sanatate impreuna cu sotul, cu urmatoarele documente:

-Carte de identitate/Buletin de identitate (copie).
-Document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere)
-Adeverinta de venit de la administratia financiara pt 2007-2012
-Certificat constatator de la Oficiul National al Registrului Comertului (din care sa reiasa ca nu aveti calitatea de asociat / actionar la nicio firma)