avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumulul de functii prin act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumulul de functii prin act aditional

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate ca eu care am un contract de munca normal de 8ore/zi la un angajator si doresc ca o parte din timpul meu sa-l dedic unei alte functii si sa fac un act aditional prin care sa mentionez ca 2 ore cu salariul x lucrez pentru functia x si 6 ore cu salariul y lucrez pentru functia y fara sa fiu nevoita sa mai fac un alt contract de munca?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:53, 5 Decembrie 2008
Din redactarea art.35 alin.1 al Codului muncii reiese ca se pot cumula mai multe functii in baza unor contracte individuale de munca.Deci, trebuie incheiate contracte separate pentru fiecare functie.
Art. 35.
(1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
ifrimcristina1 a scris:

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate ca eu care am un contract de munca normal de 8ore/zi la un angajator si doresc ca o parte din timpul meu sa-l dedic unei alte functii si sa fac un act aditional prin care sa mentionez ca 2 ore cu salariul x lucrez pentru functia x si 6 ore cu salariul y lucrez pentru functia y fara sa fiu nevoita sa mai fac un alt contract de munca?

Va multumesc

Prin act aditional si cu un salariu distinct fata de cel initial, nu se poate.
Se poate face act aditional prin care se mentioneaza si functia a -IIa, cu atributiile postului aferente si cu salariu marit corespunzator celor doua functii. Actul aditional este de fapt o completare, modificare a contractului de munca incheiat cu angajatorul. Vedeti sfatul d-nei Florentina pt. cumul de functii - ceea ce inseamna incheierea contractelor de munca individuale pt. fiecare job.
ifrimcristina1 a scris:

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate ca eu care am un contract de munca normal de 8ore/zi la un angajator si doresc ca o parte din timpul meu sa-l dedic unei alte functii si sa fac un act aditional prin care sa mentionez ca 2 ore cu salariul x lucrez pentru functia x si 6 ore cu salariul y lucrez pentru functia y fara sa fiu nevoita sa mai fac un alt contract de munca?

Va multumesc


Nu este obligatoriu incheierea a doua contracte de munca, ci totul poate fi stabilit prin incheierea unui act aditionala la c.i.m. incheiat intre dvs si angajator.
Salariul poate fi cumulat , numai repartizarea programului de lucru trebuie bine specificata in acel act aditional ... chiar am vazut un astfel de act inregistrat la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca cu 2 functii marianrus marianrus Este legala incheierea unui contract individual de munca cu 2 functii? Ex: 6 ore cu functia de expert cu salar de X lei 2 ore cu functia de femeie de ... (vezi toată discuția)
Cumul de functii la acelasi angajator-doua contracte se pot inregistra la itm unisoreugen unisoreugen Cumul de functii la acelasi angajator-doua contracte se pot inregistra la ITM cu 8 ore pe un contract pentru o functiie si un alt contract de 2 ore pentru o ... (vezi toată discuția)
Un singur contract individual de munca pentru 2 functii? daniela_circiumaru daniela_circiumaru Am si eu o nelamurire? Se poate incheia un singur contract individual de munca dar salariatul sa indeplineasca 2 functii diferite, respectiv REPREZENTANT ... (vezi toată discuția)