Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament restantier care apartine de AFI (ICRAL)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament restantier care apartine de AFI (ICRAL)

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti cum se gestioneaza datoria unui apartament care apartine de ICRAL ,are datori de peste 15.000 ron .Pe cine dam in judecata pe chirias (nu mai sta nimeni de vreo 5 ani)sau pe icral ?
daca vine un nou chirias ce se intampla cu datoria de la intretinere?
multumesc
Daca nu aveti nici o legatura cu primaria respectiva, in sensul de a fi salariat al unei institutii de stat, nu puteti beneficia de locuinta de la primarie.
Primaria (de fapt DAPPP) are mai multe apartamente pe care le da ca si "locuinta de serviciu" unor salariati de la institutiile statului. Noi, in asociatie, avem asemenea apartamente si au fost date, atunci cand a fost nevoie, unor profesori, medici... care erau in institutii de profil. A plecat omul in alta parte, apartamentul a fost predat la DAPPP. Cand a fost alt "specialist" ce a avut nevoie de locuinta, institutia la care lucra a facut demersurile la primarie, iar DAPPP-ul a predat apartamentul acelei institutii ce l-a folosit pentru "specialistul" sau.