Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de subînchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de subînchiriere

Bună ziua.
Am următorarea speţă. O societate comecială ia în chirie un spaţiu cu contract de închiriere în care este menţionat că locaţia respectivă POATE FI subînchiriat. Societatea chiriaşă încheie un contract de subînchiriere cu o altă societate pentru acea locaţie. Subînchiriaşul însă refuză semnarea contractului pentru motivul că contractul de închiriere încheiat între proprietar şi chiriaş nu este anexată la acest contract de subînchiriere, şi că el ( subînchiriaşul ) are dreptul de a cere ca anexă acest contract de închiriere. ( După părerea mea motivul cererii ca contractul sa fie anexată este ca subînchiriaşul să afle preţul chiriei plătite de chiriaş către proprietar. )
Întrebare:
Subînchiriaşul are dreptul de a cere anexarea contractului de închiriere??
Poate fi refuzat anexarea contractului de închiriere pe motiv de confidenţialitate chiar dacă această clauză de confidenţialitate nu a fost menţionat expres în contractul de închiriere?
da se poate
Puteti sa-i puneti la dispozitie o copie xerox de pe contractul de inchiriere.Daca in acest contract exista informatii confidentiale si doriti ca aceste informatii sa nu fie furnizate subinchiriasului (de exemplu c/v chiriei), puteti sa acoperiti (eventual cu pasta alba) aceste informatii.
Va multumesc pentru raspunsuri.