Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Temeiul legal pentru incetarea raportului de serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Temeiul legal pentru incetarea raportului de serviciu

In institutia publica in care lucrez am intalnit urmatoare situatie:

Persoana angajata pe perioada determinata pana la revenirea titularului postului Pana la data revenirii titularului, in cadrul insitutiei va fi scos la concurs un alt post vacant pentru ocupare pe perioada nedeterminata. Va rog sa-mi spuneti care este temeliul legal pentru ca aceasta persoana sa inceteze raportul de serviciu pe perioada determinata, sa participe la concurs ( indeplineste conditiile de vechime si studii) si sa fie numita in functia publica pe perioada nedeterminata. Va multumesc
Isi depune dosarul de concurs si participa ca orice alta persoana, nu exista nici un text legal care sa-l impiedice sa concureze pentru postul respectiv. Daca promoveaza concursul, isi va inceta raportul de serviciu pe perioada determinata, la cerere, si va fi numit in noul post, cel pe perioada nedeterminata.