avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... despagubiri morale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

despagubiri morale

Buna ziua, intr-o hot. emisa de comisia pentru aplicarea lg.9/98 si deasemenea in decizia emisa de autoritatea pentru restituirea proprietatilor s-a gresit la calcularea sumelor ce mi se cuveneau (greseala de adunare).nici pana acum desi au facut o rectificare nu mi-au dat banii.Va rog sa imi spuneti ce pot face si daca ii pot da in judecata pentru despagubiri morale deoarece din 2003 si pana in prezent nu mi-au dat banii.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: maria1956 , utilizator 10:27, 7 Decembrie 2008
Chiar daca sunt justificate, avand in vedere durata de asteptare, instantele nu prea acorda despagubiri morale, in astfel de cazuri, insa puteti cere actualizarea sumei cuvenite.
Multumesc, suma este foarte mica.nu exista alta cale pentru a-mi recupera cheltuielile pe care le-am facut si oboseala si stresul avand in vedere ca sunt din provincie?Multumesc
Avându-şi izvorul în principii de dreptate şi echitate socială, răspunderea civilă este reglementată în art. 998 C. civ. român,
text de lege ce consacră răspunderea civilă pentru faptele cauzatoare de prejudicii.
Potrivit art. 998 C. civ., „orice faptă a omului, care cauzează altuia prejudiciu, obligă pe acela din a cărui greşeală s-a ocazionat, a-l repara”. În completare, prin art. 999 C. civ. se precizează că „omul este responsabil nu numai pentru prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar şi de acela ce a cauzat prin neglijenţa sau imprudenţa sa”.
Puteti incerca introducerea unei actiuni pe acest temei.

De asemenea, puteti depune deschide o actiune in contencios administrativ.
Multumesc, pentru aceasta actiune este un model anume?ma poate ajuta cineva cu o parere in ceea ce priveste formularea? multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie sub presiune si preaviz obligatoriu ContSters88537 ContSters88537 Buna seara, am urmatoarele probleme: -este legal sa nu te duci la serviciu in cele 20 de zile de previz, in urma restructurarii postului? Daca te intelegi cu ... (vezi toată discuția)
Posta romana Knoppix Knoppix In urma cu 2 saptamani,am trimis un colet in tara(un laptop) cu plata ramburs(asa mi-a solicitat clientul).Destinatarul l-a primit,l-a desfacut si nu stiu prin ... (vezi toată discuția)
Trauma psihica din cauza sefului julieta_8040 julieta_8040 buna ziua!lucrez de aproximativ 3 ani in ministerul administratiei si reformei administrative in functia de agent de politie !din ianuarie 2008 am fost mutata ... (vezi toată discuția)