Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Persoana majora pusa sub interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Persoana majora pusa sub interdictie

As vrea sa stiu daca o persoana majora 4o de ani diagnosticata cu schizofrenie paranoida poate fi pusa sub interdictie.Va multumesc.
Da, se poate.
Da, o persoana majora poate fi pusa sub interdictie. Formulati o cerere in fata judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are domiciliul bolnavul .Orice persoana interesata poate face aceasta cerere. Ulterior, Parchetul va face unele cercetari in cauza, dispunand audierea unor martori si efectuarea unei expertize medico-legale de catre INML pt a se stabili daca bolnavul are sau nu discernamant. In cazul in care diagnosticul medical implica si lipsa discernamantului, dosarul format in fata parchetului va reveni la instanta de judecata care va hotari asupra cererii de punere sub interdictie.
In fata instantei de judecata, bolnava va trebui sa aiba un curator care sa ii reprezinte interesele in aceasta faza procesuala.
Ce mai pot s ava spun este ca procedura este de durata, 9 luni- 1an de zile.