Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare de proba

Am fost recrutat si angajat la o firma care urma sa aiba o reprezentanta in orasul meu cu contract de munca pe durata determinata de 2 luni, urmand ca dupa perioda de proba sa fiu angajat cu contract de munca pe perioada nedetrminata . Inainte de aceasta angajare lucram la o alta firma unde mi-am facut lichidare. Dupa care aceasta firma la care am fost angajat m-a anuntat ca nu mai deschide aceasta reprezentanta in oras si ca sunt detasat pana la expirarea contractului (doua luni)i la o reprezentanta din bucuresti. Nu am primit nici o lamurire ce se va intampla cu mine dupa terminarea contractului. S-a procedat corect? Daca nu ma prezint ce se intampala cu contractul de munca?
Va multumesc
La expirarea contractului exista urmatoarele posibilitati :
1. sa nu mai fie prelungit. In acest caz, incetarea c.i.m. va avea loc in temeiul art.56 lit.j C.mun.
2. sa va fie prelungit c.i.m. pentru o anumita perioada de timp, dar nu mai mult de 22 de luni.
3. sa fie schimbata durata contractului : din determinata in nedeterminata.

In caz de neprezentare la serviciu, vi se va desface c.i.m. disciplinar pentru absente nemotivate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Problema sta in felul urmator.
Ai fost angajat cu contract de munca pe timp determinat de 2 luni. Contractul tau expira in 2 luni.
Contractul este scris, inregistrat, foarte bun.
Contractul de 2 luni este pentru firma un fel de "perioada de proba" neoficiala.

Ai primit o PROMISIUNE VERBALA, ca dupa expirarea termenului de 2 luni vei fi angajat cu un contract pe perioada nelimitata.
Este doar o promisiune. Intre timp s-au razgindit.

Moral, nu au procedat corect, trebuiau sa te informeze si sa iti permita sa gasesti un post, sa eviti perioadele fara lucru.

Dar legal, neavind nici un act scris, nu poti sa ii tragi la raspundere in nici un fel pentru aceasta promisiune mincinoasa care iti aduce pagube prin lipsa unui venit stabil.

Intre timp, contractul tau este valabil si trebuie respectat.

Mai poti face un lucru. Poti sa le spui ca din cauza nerespectarii promisiunii de angajare tu ai avut anumite cheltuieli si iti va fi greu sa iti gasesti un alt loc de munca.

Spune-le ca ai vorbit cu un avocat care ti-a zis ca aceste promisiuni pot fi executate in instanta pentru daune materiale. Tu trebuie acum sa alergi sa cauti un alt loc de munca.

Poate reusesti sa primesti vreo 2 salarii compensatorii. Tot e ceva decit nimic.

Alberto Kurtyan
Va multumesc pentru raspunsuri. Firma care a facut acest "bine" la 18 tineri se numeste ALTEX, cea care nu mai conteneste sa umple cu reclame spatiul publicitar. Firma a recrutat si angajat cu contract de munca pe 2 luni 18 tineri pentru un nou punct de lucru la Deva. Toti cei angajati aveau loc de munca la care au renuntat. Dupa o saptamana au fost anuntati ca magazinul de la Deva nu se va mai deschide , iar dupa inca o saptamana iau anuntat ca sunt detasati la Bucuresti pana la expirarea contractului de 2 luni. Ce se va intampla cu ei dupa aceasta data nu au spus nimic, probabil incetarea contractului de munca. Oare cei din conducerea Altex crede ca asa se pot juca cu viata acestor tineri, poti sa-i amagesti fara niuci un pic de jena?
viorelmlucaci a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri. Firma care a facut acest "bine" la 18 tineri se numeste ALTEX, cea care nu mai conteneste sa umple cu reclame spatiul publicitar. Firma a recrutat si angajat cu contract de munca pe 2 luni 18 tineri pentru un nou punct de lucru la Deva. Toti cei angajati aveau loc de munca la care au renuntat. Dupa o saptamana au fost anuntati ca magazinul de la Deva nu se va mai deschide , iar dupa inca o saptamana iau anuntat ca sunt detasati la Bucuresti pana la expirarea contractului de 2 luni. Ce se va intampla cu ei dupa aceasta data nu au spus nimic, probabil incetarea contractului de munca. Oare cei din conducerea Altex crede ca asa se pot juca cu viata acestor tineri, poti sa-i amagesti fara niuci un pic de jena?

Referitor la ce se va intampla dupa expirarea celor 2 luni, vedeti mesajul postat anterior de mine.
Nu-i corect ce le s-au intamplat acestor tineri, dar avand in vedere criza financiara exista totusi o motivatie pentru cei de la Altex de au procedat asa.