Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pot lua pe cineva in spatiu cu contract de inchiriere ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pot lua pe cineva in spatiu cu contract de inchiriere ANL?

Daca stau intr-o locinta ANL pot lua pe cineva in spatiu in baza contractului meu de inchiriere ANL.
O zi buna!!
Nu, pentru ca nu dvs. sunteti proprietarul locuintei.
Daca este locuinta ANL inseamna ca este proprietar primaria deci dvs. nu puteti dispune de spatiu. De regula cei care stau in concubinaj se duc la biroul de spatiu locativ din cadrul primariei, dau declaratie ca locuiesc in concubinaj cu x, sau au mama pe y si doresc sa fie inclusa in contract. Dupa includerea in contract , persoana se poate prezenta la SPCLEP sa-si faca buletinul, fara a fi necesar acordul dvs.