Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratie notariala suprafata locativa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratie notariala suprafata locativa

Buna ziua,

Doresc sa depun dosarul pentru ANL, iar in dosar trebuie sa depun o declaratie notariala din care sa reiasa suprafata locativa.
Situatia mea actuala: Locuiesc in chirie, proprietarul nu doreste sa faca contract de inchiriere inregistrat la finante, dar sunt luat in spatiu pe cartea de identitate, in alta locatie.
Poate depune proprietarul imobilului de pe adresa din cartea de identitate aceasta declaratie notariala avand in vedere ca eu nu locuiesc acolo? Este legal?

Multumesc.
Marius
Pentru mine situatia este simpla, dar cum birocratia la romani este la ea acasa vi se cer documente pe care dvs. nu le aveti.
Dvs. incercati sa obtinei o locuinta ANL. Cine solicita o asemenea locuinta?
Pai in primul rand cineva care NU are locuinta, da?
Pai daca nu aveti locuinta, ce suprafata locativa trebuie sa declarati? Dvs. Puteti sa dati o declaratie, chiar trecuta prin Notariatul public prin care aratati ca suprafata locativa de care dispuneti este 0,00 mp - asta in conditiile in care chiar nu mai aveti o alta locuinta (ma gandesc ca sunt persoane care locuiesc acum intr-o garsoniera si acum face o cerere pentru 2 sau 3 camere, deci este un exemplu).
Aceste locuinte sunt gestionate de Consiliul local si acest document (declaratie notariala) vi se cere, pentru ce?
Mult succes!
Multumesc mult de raspuns.