Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua. Sotii locuiesc la parintii baiatului. Parintii fac contract de intretinere pe numele ambilor soti . Sotii ulterior, doresc sa divorteze si cer si partajul. Ce se intampla cu imobilul in privinta caruia s-a Incheiat contractul de intretinere? cum se va partaja? Multumesc pentru pareri .
in cazul in care intretinerea are caracter viager(cum intuiesc in speta), si daca nu contine vreo conditie rezolutorie de genul" in cazul in care sotii divorteaza...",etc, consider ca acesta isi va produce efectele si pe viitor, in sensul ca le va incuba fostilor soti in solidum aceasta obligatie de intretinere.Desigur, consider ca este posibil ca prin acordul tuturor partilor, sa se stabileasca prin partaj ce obligatii "in concreto", pentru fiecare in parte, le-ar incuba pe vitor ex sotilor.sau sa se stabileasca inlocuirea intretineri printr-o renta intr-un anumit cuantum fiecareia dintre parti(ex-soti).

Speta este interesanta; practic, ar ramane imobilul intr-un regim de coproprietate fortata, atat timp cat parintii sunt in viata, in cote egale fiecareia dintre parti(sau in functie de modul/cotele comunitatii matrimoniale de bunuri in care instanta va decide partajul)