Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pierdut contract vanzare-cumparare! Solutii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pierdut contract vanzare-cumparare! Solutii?

Ce se intampla in cazul in care o persoana isi pierde contractul de vanzare-cumparare avand ca obiect un bun imobil? De unde poate obtine un duplicat al acestui act?
de la biroul notarial care l-a autentificat. iar o copie simpla poti obtine de la biroul de carte funciara.
desigur, mai este varianta sa obtineti o copie dupa contract de la contra-parte.de asemenea, un exemplar mai exista inclusiv la adm fiscala la care s-a achitat taxa de transfer de proprietate.cel mai simplu este intradevar de la cabinetul notarial.exista obligatia tinerii evidentei a acestor contracte intr-un registru special.