Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

pentru concediul fara plata pe o perioada de timp mai mare solicitat chiar de angajat trebuie sa se realizeze vreo procedura?trebuie suspendat contractul de munca?
Conform Codului muncii, legea53/2003 cap.Iv, art.51, sau 54. in functie de motivele invocate, Cim poate fi suspendat prin acordul partilor sau prin actul unilateral al uneia dintre parti.
Procedura ar fi :salariatul face cerere de acordare a CFP , iar angajatoruil va pune rezolutia de acordare a acestuia sau de refuz a acestuia.

Codul Muncii la art.54 prevede posibilitatea suspenadrii c.i.m. ca urmare a acordarii CFP si nu a obligativitatii suspendarii ... daca angajtorul decide si supendarea c.i.m. , atunci se va emite o decizie de suspendare a c.i.m. , suspendare care se va opera in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.