Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un angajat care timp de 6 luni ( compania neavand de lucru ) sta acasa platit cu 75 %, dar in acelasi timp contractul de munca este suspendat, daca poate beneficia de concediu legal de odihna pentru aceasta perioada, si daca da in baza carui articol de lege.
Va multumesc
Art. 39 C.mun. prevede:
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
......
c) dreptul la concediu de odihna anual;
.....

Fiind in somaj tehnic nu poate beneficia de CO ..... ar trebui ca angajatorul sa dispuna incetarea suspendarii c.i.m. si reluarea activitatii si apoi salariatul poate face cerere de CO ... insa, potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Multumesc