Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retragere nume de familie dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retragere nume de familie dupa divort

As dori sa ma ajutati cu un sfat. Am divortat la notar si in hotararea de divort de la notar am stabilit ca eu sa port numele fostului sot. Acum fostul sot ma ameninta ca imi retrage numele lui in asa fel incat eu sa revin la numele purtat inainte de casatorie. Este posibil sa poata face asa ceva? Pot eu sa fac ceva sa il impiedic sa faca acest lucru?

Va multumesc.
va ameninta degeaba, nu are ce sa faca, in consecinta nu aveti ce impiedica
Puteti sa faceti o plangere penala pentru amenintare, daca lucrurile escaladeaza si va provoaca o stare de temere suficient de puternica pentru a fi sanctionata de legea penala.