Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere impotriva procesului verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere impotriva procesului verbal

In cazul in care a fost intocmit de catre organul de politie un proces verbal in care s-a stabilit culpa comuna conform legii cu plata contraventiilor prin amenda respectiv avertisment catre ambele parti.Una din parti contesta la tribunal decizia politiei respectiv procesele verbale citand cealalta parte la tribunal ca parte intimata.Ce implica acest lucru pt a doua parte?
Implica faptul ca poate fi anulat procesul verbal si stabilita culpa doar a uneia dintre parti, care se face raspunzatoare de reparatii.