Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament - contract de inchiriere si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament - contract de inchiriere si proces verbal de predare - primire

Buna ziua.Am nevoie de cateva sfaturi, in legatura cu inchirierea unui apartament.
Am locuit intr-o garsoniera inchiriata de la inceputul lunii noiembrie 2011 pana in prezent.Din cauza rautatilor pe care mi le facea o vecina (am povestit despre acest lucru la un alt subiect - imi asculta la usa, imi lua facturile, in speranta ca nu imi voi plati utilitatile fara ele, imi desfacea corespondenta, ma calomnia in fata vecinilor, etc), am decis ca este mai bine sa parasesc acest imobil si sa ma mut in altul.Am gasit un apartament cu doua camere, prin intermediul unei agentii imobiliare, pentru care ieri am achitat contravaloarea chiriei pentru prima luna, o garantie in cuantumul unei chirii si comisionul agentiei.Proprietara noului imobil locuieste in Valcea (am vizitat imobilul cu mama dansei), soseste in Hunedoara doar maine, zi in care ne vom intalni, pentru a discuta, pentru a-mi preda cheile si imobilul, iar luni dimineata vom merge la agentia imobiliara sa semnam contractul de inchiriere.Inainte de a ma intalni cu d-na si a semna contractul, doresc sa va intreb:
1.Referitor la reparatiile care pot fi necesare, de-a lungul timpului, in imobil...Ce trebuie sa scrie in acel contract ca sunt obligata sa repar eu (sau sa platesc pentru a fi reparat) si care sunt reparatiile pe care ar trebui sa le suporte proprietara?Spre ex: daca mi se defecteaza bateria de la chiuveta, mi se arde un bec, mi se defecteaza o priza...suport eu reparatiile, nu?Dar daca mi se defecteaza masina de spalat sau frigiderul...cine suporta reparatiile?Cum trebuie sa fie stipulata in contractul de inchiriere aceasta problema, pentru ca eu sa nu fiu obligata sa suport toate reparatiile care pot fi necesare in acel imobil?
2.Cine trebuie sa scrie in acel contract ca suporta cheltuielile de reparatii (la cele care tin de scara blocului ma refer: zugravit scara bloc, schimbare tevi de apa bloc, etc) si fondul de rulment?
3.Dincolo de acel contract...daca d-na nu doreste sau nu isi exprima dorinta de a incheia un proces de predare-primire a ceea ce exista in apartament, eu ar trebui sa solicit incheierea unui astfel de act?In cazul in care pentru mine ar fi preferabil sa inchei un astfel de act, maine, cand ma voi intalni cu d-na, ar trebui sa o rog sa imi arate fiecare obiect si aparat, in ce stare este si/sau cat de bine functioneaza, sa notez pe o hartie starea fiecaruia, iar in momentul semnarii contractului de inchiriere, sa transcriem toate informatiile despre obiectele din imobil intr-un proces de predare-primire, nu?
4.In conditiile in care am inteles ca in acest moment modalitatea de emitere a facturilor la gaze este cea prin estimarea consumului, as fi absurda daca i-as solicita proprietarei sa mearga si sa solicite modificarea, in sensul autocitirii contorului?In imobilul din care ma mut, pentru ca facturile la gaze se emiteau pe baza estimarii, in luna ianuarie am primit o factura de 200 lei, pentru o garsoniera si o singura persoana.Mi-au venit ulterior doua facturi cu sold negativ, cum ca platisem prea mult in ianuarie, insa...eu a trebuit sa platesc in mod nejustificat, deodata, 200 lei.
5.D-na nu doreste inregistrarea contractului la Finante, ci doar incheierea lui prin agentia imobiliara...Eu, doar cu contractul de inchiriere neinregistrat la finante, in cazul in care m-as trezi cu politia la usa, as avea probleme (fara viza de flotant)?Mentionez, pentru cazul in care are vreo relevanta acest lucru, faptul ca adresa din cartea de identitate este o adresa din acelasi oras, Hunedoara.
Va multumesc anticipat.O zi buna tuturor!
Gasiti toate raspunsurile in Codul Civil:
Nota:
Locator: Proprietar
Locatar: Chirias
1.

Sarcina reparațiilor Art. 1.788. -
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparațiile care sunt necesare pentru a menține bunul în stare corespunzătoare de întrebuințare pe toată durata locațiunii, conform destinației stabilite potrivit art. 1.799
(2) Sunt în sarcina locatarului reparațiile locative, a căror necesitate rezultă din folosința obișnuită a bunului

(3) Dacă, după încheierea contractului, se ivește nevoia unor reparații care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deși încunoștințat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparațiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor
(4) În caz de urgență, locatarul îl poate înștiința pe locator și după începerea reparațiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înștiințării.
Asigurarea folosinței Art. 1.789. - Locatorul este obligat să întreprindă tot ceea ce este necesar pentru a asigura în mod constant locatarului folosința liniștită și utilă a bunului, fiind dator să se abțină de la orice fapt care ar împiedica, diminua sau stânjeni o asemenea folosință.
Garanția contra viciilor Art. 1.790. -
(1) Locatorul garantează contra tuturor viciilor lucrului care împiedică sau micșorează folosirea lui, chiar dacă nu le-a cunoscut la încheierea contractului și fără a ține seama dacă ele existau dinainte ori au survenit în cursul locațiunii
(2) Locatorul nu răspunde pentru viciile care erau aparente la data încheierii contractului și pe care locatarul nu le-a reclamat în condițiile art. 1.690 alin. (3). Locatorul poate fi obligat la despăgubiri pentru prejudiciile pe care viciile aparente le cauzează vieții, sănătății sau integrității corporale a locatarului.

1.2.
Art. 1.803. -
(1) Dacă în timpul locațiunii bunul are nevoie de reparații care nu pot fi amânate până la sfârșitul locațiunii sau a căror amânare ar expune bunul pericolului de a fi distrus, locatarul va suporta restrângerea necesară a locațiunii cauzată de aceste reparații
(2) Dacă totuși reparațiile durează mai mult de 10 zile, prețul locațiunii va fi scăzut proporțional cu timpul și cu partea bunului de care locatarul a fost lipsit
(3) Dacă reparațiile sunt de așa natură încât, în timpul executării lor, bunul devine impropriu pentru întrebuințarea convenită, locatarul poate rezilia contractul. Obligația de a permite examinarea bunului

Deci, dvs. va revin reparatiile rezultate din folosinta obisnuita a bunului (schimbat becuri, schimbat baterii la senzori, etc) si cad in sarcina proprietaruluiu toate reparatiile mentinerea intr-o stare corespunzatoare a imobilului (reparat masina de spalat, usile, vopsit).

2. Plata cheltuielilor comune din bloc revin chiriasului dar plata schimbarii conductelor si a fondului de rulment revine proprietarului.

3. Este recomandat să încheiati un proces verbal cu inventarul bunurilor din imobil si starea de functionare.

4. Puteti sa ii cereti locatorului sa schimbe modul de calcul a gazelor.

5. Dvs. nu ati avea nici o problema dar proprietarul ar comune evaziune fiscala si in caz de conflict cu dvs., respectivul contract nu va fi titlu executoriu.
Buna ziua.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Le-am citit cu foarte mare atentie si voi tine cont de ele in discutiile cu proprietara apartamentului si in momentului semnarii contractului de inchiriere.
Numai bine va doresc.O zi frumoasa!