Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lamuriri privind concedierea unei persoane ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lamuriri privind concedierea unei persoane insarcinate

am si eu o problema cu care ma confrunt si nu gasesc raspunsurile care sa ma linisteasac.daca ati putea sa ma ajutati in legatura cu locul de munca mai precis lucrez la o sectie de incaltaminte de 11 luni cu contract pe perioada determinata urmand sa mi se expire in august 2012.intrebarea mea este daca angajatorul are dreptul de concediere eu fiind insarcinata in 1 luna si ce as putea face ca sa beneficiez de concediul pt cresterea copilului.va multumesc din suflet.
Asa cvum am mai spus este vorba despre concediu prenatal , parte componenta a copncediului de maternitate ... despre acest concediu cred ca este vorba.
si mai vreau sa va intreb ceva in leg cu concediu de lauziede cand incepe din ziua nasterii copilului sau ziua imediat urmatoare?si cine imi da concediu pt lauzie dr specialist sau med de fam?
Incepe cu data nasterii copilului ... Concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical si se acorda, de regula, de medicul de specialitate obstetrica-ginecologie care supravegheaza sarcina sau de medicul de familie.