avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune cota mostenire

Buna ziua,
prin ce act juridic se poate realiza pe de o parte cedarea cotei de mostenire catre un alt mostenitor si in schimb acesta sa-i transfere la randul sau cedentului dreptul de proprietate asupra unui imobil ce nu are legatura cu masa succesorala?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 30 Aprilie 2012
GeorgeLu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:18, 30 Aprilie 2012
Prin contract de vanzare-cumparare.
Multumesc pentru raspuns.
Eu unul ma gandeam mai degraba la unul de schimb.
Si in situatia contractului de v-c la care v-ati referit, care e pretul? Sau vorbim de contracte separate, avand ca obiect pe de o parte imobilul, iar pe de alta cota din mostenire, in care pretul va fi acelasi?
Pretul il stabiliti dvs si nu poate fi mai mic decat cel din grilele notariale.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De fapt poate fi si mai mic decat cel din grilele notariale, dar impozitarea se va face conform grilei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament sub pretul grilei notariale buburuz buburuz Buna ziua, O ruda apropiata a achizitionat in rate un apartament din fondul primariei pe numele meu. Acum isi doreste sa procedam la un act de vanzare ... (vezi toată discuția)
Cedare mostenire Dominic18 Dominic18 Buna ziua! Urmeaza sa incepem succesiunea in urma bunicii mele. Mostenitori sunt tatal meu si copii fratelui sau decedat. Tatal meu doreste sa cedeze partea ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare -cumparare intre tata -fiu? asmedcor26 asmedcor26 Tata, copil unic , este singurul mostenitor al casei si terenului parintilor lui . El are 4 copii dar pentru ca doar unul este cel care are grija de el( si ... (vezi toată discuția)