Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune cota mostenire

Buna ziua,
prin ce act juridic se poate realiza pe de o parte cedarea cotei de mostenire catre un alt mostenitor si in schimb acesta sa-i transfere la randul sau cedentului dreptul de proprietate asupra unui imobil ce nu are legatura cu masa succesorala?
Multumesc
GeorgeLu, utilizator
Prin contract de vanzare-cumparare.
Multumesc pentru raspuns.
Eu unul ma gandeam mai degraba la unul de schimb.
Si in situatia contractului de v-c la care v-ati referit, care e pretul? Sau vorbim de contracte separate, avand ca obiect pe de o parte imobilul, iar pe de alta cota din mostenire, in care pretul va fi acelasi?
Pretul il stabiliti dvs si nu poate fi mai mic decat cel din grilele notariale.
De fapt poate fi si mai mic decat cel din grilele notariale, dar impozitarea se va face conform grilei