Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Anexa 12 situatia lunara privind incasarile din ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Anexa 12 situatia lunara privind incasarile din organizarea de tip pariuri in cota fixa hg 870/2009

As avea o intrebare privind anexa 12 dmentionata in titlu.. unde anume se depune si cum se completeaza? va multumesc.

HG 270/2009 a fost modificata si completata de
HG 823/2011 din 10 august 2011( privind modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 870/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc), publicata in M.Of. 616/31.08.2011.

Va transmit modificarile aduse la 31.08.2011 de Art.1, punctul 37 din Hotarirea 823/2011

37.Anexa nr. 12 "Situaţia lunară privind încasările din organizarea de tip pariuri în cotă fixă" se modifică şi se completează după cum urmează:
a)Titlul formularului se modifică şi va avea următorul cuprins:
"SITUAŢIA LUNARÃ privind încasările din organizarea de pariuri în cotă fixă pentru luna ... "
b)După punctul 2 al formularului se introduce un nou punct, punctul 21, cu următorul cuprins:
"21. Venituri înregistrate"
c)Instrucţiunile de completare a formularului "Situaţia lunară privind încasările din organizarea de tip pariuri în cotă fixă" se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Instrucţiunile de completare a formularului «Situaţia lunară privind încasările din organizarea de pariuri în cotă fixă pentru luna... »"

Se întocmeşte în 3 exemplare, de către casierul general, într-un registru de evidenţă alcătuit din 100 de file, care trebuie şnuruit, numerotat şi vizat de către organul fiscal competent în administrarea, din punct de vedere fiscal, a operatorului economic.

Modul de completare a formularului:
- rd. 1.1 - valoarea biletelor de participare vândute pentru jocurile organizate în luna respectivă, cumulat până la finele lunii precedente celei de raportare;
- rd. 1.2 - valoarea biletelor de participare vândute pentru jocurile organizate în luna de raportare; se cumulează totalurile zilnice ale vânzărilor;
- rd. 1.3 - se cumulează valorile de la rd. 1.1 şi rd. 1.2;
- rd. 2.1. - valoarea premiilor plătite aferente biletelor de participare vândute până la luna de raportare; se cumulează totalurile zilnice ale premiilor;
- rd. 2.2 - valoarea premiilor plătite aferente biletelor de participare vândute în luna de raportare; se cumulează totalurile zilnice ale premiilor;
- rd. 2.3 - se cumulează valorile de la rd. 2.1 şi rd. 2.2;
- rd. 21 - din valoarea de la rd. 1.2 se scade cea de la rd. 2.2, rezultatul reprezentând veniturile înregistrate de operatorul economic;
- rd. 3 - taxa de autorizare calculată la valoarea lunii de raportare;
- rd. 4 - taxa de autorizare efectiv plătită;
- rd. 5 - taxa datorată calculată ca diferenţa dintre valorile de la rd. 3 şi rd. 4."

[ link extern ]