Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general La aparatele pocker platesc taxe, licente?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

La aparatele pocker platesc taxe, licente?

La aparatele (jocuri de noroc pentru pocker) platesc taxe pentru fiecare aparat in parte ?
Ex . Am 30 de aparate ce taxe trebuie sa platesc ?
OUG 77/2009 si H 870/2009:

1. Taxe anuale percepute pentru activităţile din domeniul jocurilor de noroc

I. Taxe aferente licenţei de organizare a jocurilor de noroc (anuale):
A. Pentru jocurile loto: 500.000 lei
B. Pentru pariuri mutuale: 200.000 lei
C. Pentru pariuri în cotă fixă: 100.000 lei
D. Pentru jocuri de noroc caracteristice activităţii cazinourilor: 400.000 lei
E. Pentru jocurile tip slot-machine: 25.000 lei
F. Pentru jocurile bingo desfăşurate în săli de joc: 40.000 lei
G. Abrogat prin art. 20, pct. 7 din Ordonanţa Guvernului nr. 17/2012
H. Pentru jocurile de noroc de tip pariuri on-line 100.000 lei
I. Pentru jocurile bingo organizate prin intermediul sistemelor de comunicaţii de tip internet, sisteme de telefonie fixă sau mobilă 100.000 lei
J. Pentru jocurile de noroc on-line 400.000 lei
K. Pentru jocurile loto on-line 500.000 lei
L. Pentru pariurile mutuale on-line 200.000 lei
M. Pentru jocurile de noroc bingo organizate prin intermediul sistemelor reţelelor de televiziune 300.000 lei
II. Taxe aferente autorizaţiei de exploatare a jocurilor de noroc (anuale):
A. Pentru jocurile loto: 800.000 lei
B. Pentru pariuri mutuale: 400.000 lei
C. Pentru pariuri în cotă fixă şi pariuri on-line: 5% din încasările efectiv realizate la nivelul organizatorului, dar nu mai puţin de 250.000 lei, pe baza documentaţiei tehnico-economice de eficienţă prezentate de operatorul economic
D. Pentru jocuri de noroc caracteristice activităţii cazinourilor:
(i) pentru fiecare masă, în municipiul Bucureşti: 250.000 lei
(ii) pentru fiecare masă, în alte locaţii decât municipiul Bucureşti: 120.000 lei
E. Pentru fiecare mijloc de joc tip slot-machine: 8.000 lei
F. Pentru jocurile bingo desfăşurate în săli de joc: 30.000 lei pentru fiecare sală, precum şi 3% din valoarea nominală a cartoanelor achiziţionate de la Compania Naţională «Imprimeria Naţională» - S.A., care se achită în avans la Trezoreria Statului, cu prezentarea ordinului de plată vizat de trezorerie la ridicarea cartoanelor
G. Abrogat prin art. 20, pct. 8 din Ordonanţa Guvernului nr. 17/2012
H. Pentru jocurile bingo organizate prin intermediul sistemelor de comunicaţii de tip internet, sisteme de telefonie fixă sau mobilă: 10% din încasările efectiv realizate la nivelul organizatorului, dar nu mai puţin de 400.000 lei, pe baza documentaţiei tehnico-economice de eficienţă prezentate de operatorul economic
I. Pentru jocurile de noroc on-line: 1,5% din încasările efectiv realizate la nivelul organizatorului, dar nu mai puţin de 400.000 lei, pe baza documentaţiei tehnico-economice de eficienţă prezentate de operatorul economic
J. Pentru jocurile loto on-line 800.000 lei
K. Pentru pariurile mutuale on-line 400.000 lei
L. Pentru jocurile de noroc bingo organizate prin intermediul sistemelor reţelelor de televiziune: 5% din încasările efectiv realizate la nivelul organizatorului, dar nu mai puţin de 500.000 lei, pe baza documentaţiei tehnico-economice de eficienţă prezentate de operatorul economic. Prin încasări efectiv realizate se înţelege veniturile totale realizate de organizatorul de jocuri de noroc ca urmare a vânzării biletelor de participare la joc.

2. Valoarea minimă a capitalului social subscris şi vărsat la data solicitării cererii de obţinere a licenţei de organizare a jocurilor de noroc1)

A. Pentru organizatorii care exploatează jocuri loto: 2.000.000 lei
B. Pentru organizatorii care exploatează pariuri mutuale: 1.000.000 lei
C. Pentru organizatorii care exploatează pariuri în cotă fixă: 1.000.000 lei
D. Pentru organizatorii care exploatează jocuri de noroc caracteristice activităţii cazinourilor: 1.000.000 lei
E. Pentru organizatorii care exploatează jocurile tip slot-machine: 30.000 lei
F. Pentru organizatorii care exploatează jocurile bingo desfăşurate în săli de joc: 100.000 lei
G. Abrogat prin art. 20, pct. 9 din Ordonanţa Guvernului nr. 17/2012
H. Pentru organizatorii care exploatează jocuri de noroc de tip pariuri în cotă fixă on-line 1.000.000 lei
I. Pentru organizatorii care exploatează jocuri de noroc bingo organizate prin intermediul sistemelor de comunicaţii de tip internet, sisteme de telefonie fixă sau mobilă 500.000 lei
J. Pentru organizatorii care exploatează jocuri de noroc on-line 1.000.000 lei
K. Pentru organizatorii care exploatează jocuri de noroc bingo organizate prin intermediul sistemelor reţelelor de televiziune 1.000.000 lei

___________
Tabelul a fost introdus prin punctul 13. din Ordonanţă de urgenţă nr. 20/2013 începând cu 03.04.2013.
___________
Tabelul a fost introdus prin punctul 11. din Ordonanţă de urgenţă nr. 20/2013 începând cu 03.04.2013.

___________
1) În situaţia în care acelaşi organizator solicită licenţă de organizare a jocurilor de noroc care implică utilizarea mai multor categorii de mijloace de joc, condiţia de existenţă a unei valori minimale a capitalului social subscris şi vărsat la data cererii de obţinere a licenţei de organizare a jocurilor de noroc se aplică cumulativ.

3. Taxa de organizare pentru turnee de poker: 200.000 lei.
___________
Punctul 3. a fost introdus prin punctul 33. din Lege nr. 246/2010 începând cu 24.12.2010.

4. Taxa de acces pentru jocurile de noroc caracteristice activităţii cazinourilor şi pentru jocurile tip slot-machine:

A. Pentru jocurile de noroc caracteristice activităţii cazinourilor: 20 lei;
B. Pentru jocurile de noroc tip slot-machine: 5 lei.

___________
Punctul 4. a fost introdus prin punctul 7. din Ordonanţă de urgenţă nr. 117/2010 începând cu 30.12.2010.