Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata taxe jocuri noroc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata taxe jocuri noroc

Buna ziua,
As avea si eu doua nelamuriri:
Care sunt taxele care se platesc pentru jocurile de noroc? Cum se platesc: lunar sau trimestrial?

Multumesc
OUG nr 77/2009 reprezinta cadrul legal cu privire la organizarea si exploatarea jocurilor de noroc.
Txele ce se platesc sunt de mai multe felui si se regasesc in OUG.
Taxele se platesc in functie de natura acestora.
Art. 14. — (1) Nivelul taxelor pentru eliberarea licentelor de organizare a jocurilor de noroc si a autorizatiilor de exploatare a jocurilor de noroc, precum si nivelul minim al capitalului social subscris si varsat de operatorii economici organizatori de jocuri de noroc sunt prevazute in anexa care face parte integranta din prezenta ordonanta de urgenta si pot fi modificate prin hotarare a Guvernului, la propunerea Ministerului Finantelor Publice.
(2) Taxele aferente activitatilor din domeniul jocurilor de noroc se platesc de catre operatorii economici organizatori, dupa cum urmeaza:
a) taxa aferenta licentei de organizare a jocurilor de noroc: (i) pentru primul an, pana la data de 25 inclusiv a lunii
urmatoare celei in care documentatia a fost aprobata;
(ii) pentru anii urmatori, cu 10 zile inainte de expirarea anului precedent;
b) taxa anuala aferenta autorizatiei de exploatare a jocurilor de noroc:
(i) pentru jocurile de noroc caracteristice activitatii cazinourilor si jocurile tip slot-machine, taxa se datoreaza pentru fiecare mijloc de joc si se plateste in 4 rate trimestriale egale, astfel:
A. pentru primul trimestru — pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care documentatia a fost aprobata;
B. pentru celelalte trimestre — pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din trimestru (respectiv
25 martie, 25 iunie, 25 septembrie si 25 decembrie) pentru trimestrul urmator;
(ii) pentru jocurile bingo in sali de joc, taxa anuala se datoreaza pentru fiecare locatie si se plateste integral
pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care documentatia a fost aprobata;
(iii) pentru jocurile de tip pariu si jocurile de noroc bingo organizate prin intermediul sistemelor retelelor de televiziune, taxa anuala se datoreaza si se plateste dupa cum urmeaza:
A. sumele care rezulta din aplicarea procentelor prevazute in anexa la veniturile estimate de
operatorul economic, dar nu mai putin decat taxa anuala minimala — pana la data de 25 inclusiv a
lunii urmatoare celei in care documentatia a fost aprobata;
B. in cazul in care, in cursul anului de autorizare, incasarile efective depasesc incasarile estimate
prin documentatia prezentata la data autorizarii, taxa anuala de autorizare datorata se va recalcula prin aplicarea cotei procentuale prevazute in anexa asupra incasarilor efective cumulate de la inceputul perioadei de autorizare.
Recalcularea se va efectua lunar, incepand cu prima luna in care se inregistreaza depasirea rezultatelor estimate. incasarile efective cumulate si taxa platita de la inceputul perioadei de autorizare pana la finele lunii precedente celei pentru care se face regularizarea se va declara si plati pana la data de 25 a lunii urmatoare;
c) taxele aferente licentelor de organizare a jocurilor de noroc, precum si taxele anuale aferente autorizatiilor de
exploatare a jocurilor de noroc, datorate de Compania Nationala „Loteria Romana” — S.A. pentru jocuri loto si pariuri mutuale — pana la data de 25 martie inclusiv pentru anul in curs.
(3) Cota procentuala din valoarea nominala a cartoanelor achizitionate de catre organizatorii de jocuri de noroc bingo in sala de la Compania Nationala „Imprimeria Nationala” — S.A. Se achita in avans la Trezoreria Statului, ridicarea cartoanelor fiind permisa numai pe baza prezentarii documentului de plata vizat de trezorerie.