avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe din chirii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe din chirii

Va rog sa-mi spuneti ce taxe trebuie sa plateasc daca inchiriez legal apartamentul unei firme? Trebuie sa platesc CAS, pensii , etc?
Mentionez ca eu sunt salariata si achit la fondul de pensii si sanatate, etc.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:58, 30 Aprilie 2012
Trebuie sa platiti impozitul pe venit de 16% din care se scade cota forfetara, deci in final platiti aproximativ 12%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

venit din chirie kerekesmargo kerekesmargo ce impozite si taxe ( sanatate ,CAS.... ) trebuie platit dupa 500 lei chirie /luna , mentionez ca sunt persoana fizica si sunt incadrata cu contract de munca ... (vezi toată discuția)
Taxe aferente unui venit din inchiriere sav83 sav83 Buna seara, doresc sa ofer spre inchiriere un apartament ( cu contract de inchiriere inregistrat la Finante ) si as dori sa stiu ce taxe aferente venitului ... (vezi toată discuția)
Chirie ,cass,cetatean strain ili47 ili47 Buna ziua, Cetatean roman-canadian ,stabilit in Canada ,da in chirie apartament in Romania ,are datorii la fondul de sanatate din venitul de inchirirere ? ... (vezi toată discuția)