Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in cautare de notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in cautare de notar

as putea spune ca am nevoie de ajutor! :help::worthy:pe scurt :doresc sa inchei un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager de intretinere ,vreau sa iau in ingrijire o batranica de 79 de ani,caut un notar care sa se deplaseze la domiciliul ei dar din cati am contactat toti au refuzat pe motivul greu de inteles pentru mine ca nu are certificat I.M.L. am luat legatura cu medicul de familie al persoanei si urmeaza sa-mi elibereze o adeverinta (cu timbru)asa a spus medicul si intrebarea mea este daca pot gasi un notar care sa se deplaseze la domiciliu sa inchei o procura care sa-mi dea dreptul sa fac intabularea si cadastru apartamentului sau se poate face actul susnumit fara cadastru si intabulare ?spe sa primesc ajutor si poate chiar sa iau leg cu un notar va multumesc si sper ca am fost clar in exprimare si ceea ce caut .valentin75
De unde doresti un notar public ? ..... daca doresti din bucuresti , te pot ajuta ..:)
elis a scris:

De unde doresti un notar public ? ..... daca doresti din bucuresti , te pot ajuta ..:)
am observat un numar de telefon va pot suna?
Ar fi indicat sa faceti si demersurile pentru stabilirea discernamantului, e mult mai sigur pentru dv. Ca nu spun notarii aia degeaba ca nu vin, dintre toate, la respectarea legalitatii vegheaza...
Asa ca actele dv. vor fi mai sigure cu o expertiza...
In plus, mai bine ati contacta si Autoritatea Tutelara...
Daca doriti un notar sa vina insa acasa, faceti-i o cerere in scris, o puteti trimite si prin posta si aratati data la care veniti sa ridicati raspunsul...
Repet insa: e mult mai bine cu certificat de la IML...
va multumesc pentru sfat si sant sigur ca au stiut notarii cand au cerut acest certificat problema este ca dureaza foarte mult programarea la iml se poate face abia dupa luna ianuarie si mai este problema intabularii si cadastru care trebuiesc facute deci in primafaza mi-ar trebui aceea procura pentru drept de semnatura in scopul de a umbla pentru actele susmentionate ,si o intrebare are vreo valabilitate acea adeverinta de la medicul de familie?va multumesc

Data post: Luni, 8 Decembrie 2008, 19:14
Subiect: RE: in cautare de notar

imi cer scuze ptr.revenire ati pomenit de autoritatea tutelara sa iau legatura pentru?sincer nu stiu de ce ,va multumesc
Liliana Gradinaru, Avocat