Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

buna ziua. Am si eu o problema. Am de recuperat o suma de bani de la o societate intrata in insolventa, Tribunalul a aprobat planul de reorganizare a debitorului iar acesta nu a facut nici o plata de 8luni de zile, cu toate ca in aceste 8 luni trebuia sa faca 4 plati.
Pot cere judecatorului sindic declararea falimentului conform art. 105 si 107 din Legea 85/2006.
Va multumesc.
Puteti sa cereti intrarea in faliment in conditiile prevederilor legale mentionate de dvs.
In cuprinsul planului de reorganizare sunt prevazute modalitati concrete de reorganizare a societatii si de plata a creantelor. Neconformarea debitorului in respectarea acestui plan, acceptat de altfel de creditori si confirmat de instanta, indreptateste creditorii sa ceara intrarea in faliment.

Lucian Huzum, Consilier juridic